Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
ARMBAND, 18K guld, lapis lazuli, Walters guldsmdja, Stockholm 1987, längd 18,5 cm, vikt 41,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(G)/VS2, Hellström & Åhrling, Stockholm 1982, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 1,4 g, stift.
PÄRLRING, 14K vitguld, odlad pärla, 17 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, 2 droppformade odlade sötvattenspärlor, höjd 27 mm, stift, vikt 2,9 g, 1 diamant saknas.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, ca TW/VS, inskription Birks 1110475, 59 prinsess- och baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 6,9 g, svaga fattningar, några sidostenar har skador och nagg.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 34 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca W-Cr/VS-SI, Gobi Guld O Silver, Falköping 1974, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har liten natural vid rondisten och andra har litet nagg på kuletten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW/P, vikt 0,4 g, diamanten har nagg på kuletten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, vikt 0,4 g, diamanten har stor inverterad natural vid rondisten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 3,4 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,6 g, stift, olika snurrebussar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, äldre briljant- samt briljantslipad diamant ca 0,44 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, vikt 0,6 g, stift, nagg på kulett.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,42 ct, ca LY/VS, höjd 10 mm, vikt 0,5 g, minimala nagg på rondisten.