Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad smaragd ca 1,05 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 16 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,6 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, ovalslipad gul safir 6,76 ct, Ge-Kå, Stockholm 1976, stl 18 mm, vikt 5,1 g, sned kulett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,04 ct, ca TW(G)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, inneslutning som når ytan, skada på kronan, nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
BORDSBESTICK, silver, 55 delar, modell Olga, 12 smörgåsgafflar, 6 smörgåsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 5 bordsskedar, 8 matskedar, 6 fiskgafflar, 6 fiskknivar, CG Hallberg, Stockholm 1945-1947, totalvikt 1678,6 g.
RING, 18K guld, halvpärlor, rosenslipade diamanter, Bernhard Hertz 1907, stl 16 mm, vikt 1,9 g, ena pärlan har liten skada.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g, etui.
BREUNING, armring, förgyllt sterlingsilver, Tyskland, bredd 25 mm, stl 6,0x5,0 cm, vikt 34,6 g.
BREUNING, örhängen, förgyllt sterlingsilver, Tyskland, höjd 20 mm, vikt 10,2 g, stift med clips.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld/roséguld, baguettslipade diamanter ca 0,29 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca TW-TCr/VS, kors, hängets höjd 36 mm, längd 46,5 cm, vikt 9,5 g.
BREUNING, pärlörhängen, 18K guld, odlade pärlor ca 5,4 mm, Tyskland, vikt 0,9 g, stift.
SCHALINS, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 8,1 g, gravyr.
BREUNING, pärlörhängen, 18K guld, odlade pärlor ca 4,8 mm, Tyskland, vikt 0,9 g, stift.
BREUNING, pärlörhängen, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 5,1 mm, Tyskland, vikt 0,9 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, smaragder, åttkantslipade diamanter 0,68 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 19 cm, vikt 18,3 g, tre diamanter med skada.
HÄNGE MED KEDJA, hänge i 18K vitguld, kedja i 10K vitguld, briljant-, bauguette- och trapetsslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 43 cm, vikt 8,7 g, enstaka diamanter med nagg och skador.