Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
RING, silver, barock sötvattenspärla, emalj, Anna Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 18,7 g.
MANSCHETTKNAPPAR, Junk collection, silver, urverk, Mandelstam, 22x18 mm, vikt 16 g, originaletui.
RING, Stardust collection, sterlingsilver/18K guld, guldfluss, Mandelstam, stl 17,25 mm, diameter 35 mm, vikt 26,5 mm, originaletui.
RING, Stardust collection, sterlingsilver/18K guld, guldfluss, Mandelstam, stl 18,25 mm, diameter 34 mm, vikt 27,5 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, Light brown, Engelbert, stl 16 mm, vikt 1,5 g.
HÄNGE, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, Engelbert, hjärta, höjd 7,3 mm, vikt 0,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade blå topaser, 6 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 2,9 g, krok och bygel.
HELALLIANSRING, ca 18K vitguld, 37 briljantslipade stenar ca 0,70 ctv ca W-Ca/SI-P, stl 20,25 mm, vikt 2,8 g, några små nagg.
TORE SVENSSON, brosch, förgyllt silver, titan, Göteborg 1987, längd 12,2 cm, vikt 10,1 g.
RING, 18K guld, pansar, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca W/SI, stl 17,5 mm, Stockholm 1993, vikt 18,2 g, en sten är skadad.
SMYCKESET, collier och örhängen, förgyllt silver, blått glas, odlade pärlor, fröpärlor, längd 38 cm, krokar, vikt 70,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,08 ct, rosenslipade diamanter, Juvelfabriken, Stockholm ca 1940-tal, längd 17,5 cm, vikt 7,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 cm, kulor av korall, lås i 14K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 43 cm, knutet, vikt 31,7 g, diamanterna har nagg och mindre skador.