Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
HÄNGE, 18k vitguld, smaragdslipad akvamrin, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 16 mm, vikt 1,2 g.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K guld, droppfomrad Tahitipärla, baguetteslipde diamanter ca 0,02 ct, höjd 17 mm, vikt 1,5 g.
HÄNGE, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI-P, höjd 13,5 mm, vikt 1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, 6 mm, vikt 1,5 g, stift.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, Ge-Kå, Stockholm 1960-tal, mått 2,8x3,0 cm, vikt 27,4 g.
ARMRING, sterlingsilver, Frickes Guldsmide, Stockholm, mått 65 x 65 mm, vikt 37,1 g.
HÄNGE, 21-14K guld, smaragdslipade smaragder, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, 1800-tal, antik, höjd 39 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld, graverad karneol, 1800 - tal, antik, stl 17,75 mm, något skev ringskena.
RING, 18K vitguld, briljantslipad och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,2 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g, diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 14K vitguld, odlad pärla ca 9,6 mm, briljantslipad diamant 0,05 ct, ca W/SI, certifikat Thune, höjd 1,9 cm, vikt 1,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 3,27 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljatslipade ca 2,01 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,2 g.