Avslutad | Pant – Tisdag 30 november 2021
Champagneskålar 2st, Iittala, 31 cl, serie: Essence, design: Alfredo Häberli, höjd: 18cm
Ljuslykta 2st, Orrefors, serie: Puck, design: Lena Bergström, Ø97mm, höjd: 36mm, små repor
Fat, Rörstrand, serie: Blå eld, design: Hertha Bengtsson, längd: 17,5cm, bredd: 12cm, små nagg
Fat, Rörstrand, serie: Blå eld, design: Hertha Bengtsson, längd: 16,5cm, bredd: 14,5cm, små nagg
Whiskeyglas 6st, Newport, 14 cl, Garrett tumblerglas, kristallin, förgylld kant, förgyllt emblem, Ø6cm, höjd: 6,5cm, nyskick, i originalbox med slitage
Laptop, Lenovo Thinkbook 15-IML, RAM 16GB, intel Core i7, refnr: 20RW0077MX, snr: LR0BS70Z, smuts undertill i ventilationen, laddare, i datorväska
Lauri Nila (1898-1983), olja på duk, uppfodrad på pannå, mått: 32x23,5cm, viss krackelering, signerad, i ram
Karl Axel Pehrson (1921-2005), färglitografi, mått: 45x32cm, signerad och daterad -79, nr. 368/385, i ram med glas, ej examinerad ur ram
Karl Axel Pehrson (1921-2005), "Bonus Henricus Caninus Piluliferus", färglitografi, 42x31cm, signerad och daterad -73, nr. 20/350, i ram med glas, ej examinerad ur ram
Konst Skulpturer
Hans Hedberg (1917-2007), äpple, Biot, Frankrike, starkeldsfajans, signerad, glasyr i grönt med inslag av brunt, höjd: 13cm, Ø11,5cm, mindre nagg i sidan, något krackelerad. Visas och hämtas på Sefina Birger Jarlsgatan 12, betalas på Kaplans.
Konst Skulpturer
Hans Hedberg (1917-2007), ägg med järnstativ, Biot, Frankrike, starkeldsfajans, signerad, grå glasyr med inslag av blågrönt, höjd inkl. stativ: 30cm, bredd: 15cm, krackelering i glasyr. Visas och hämtas på Sefina Birger Jarlsgatan 12, betalas på Kaplans.
Konst Skulpturer
Hans Hedberg (1917-2007), vas, Biot, Frankrike, starkeldsfajans, signerad, glasyr i rosa/beige, höjd: 17cm, Ø8cm. Visas och hämtas på Sefina Birger Jarlsgatan 12, betalas på Kaplans.