Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021
COLLIER, platina, gammalslipad diamant ca 1,20 ct, ca Cr(J)/VS1, gammal-, åttkant - och rosenslipade diamanter ca 2,20 ctv, Belle Epoque, omkring 1900, längd 41 cm, vikt 11 g.
BOUCHERON, ring, Pensée de Diamants, 18K vitguld, 108 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW/VVS-VS, ref. nr. H12043, modell M, stl 16,5 mm (52), vikt 7,6 g, originalask samt ytterkartong.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K roséguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ref. nr. GXX354, stl 18, vikt 33,1 g, certifikat, skruvmejsel, originaletui, ytterask, påse.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, ref. nr. DFI752, stl 18, vikt 35,1 g, certifikat, skruvmejsel, originaletui, ytterask, påse.
OLE LYNGGAARD, ring, Eventyr, 18K guld, sockertoppsslipade ametsiter, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 12,6 g.
CARTIER, ring, 18K vitguld, rund fasetterad akvamarin ca 3,20 ct, ref. nr. 177280, stl 16 mm (50), vikt 19,5 g, stenen har ytdefekter.
TAPIO WIRKKALA, hänge, Silver Moon, sterlingsilver, för Nestor Westerback, Finland 1971, höjd 145 mm, vikt 38,6 g, ej signerad.
TAPIO WIRKKALA, örhängen, Silver Moon, sterlingsilver, för Nestor Westerback, Finland 1973, höjd 85 mm, vikt 26,3 g, krokar, ej signerade, mindre bucklor.
LALIQUE, collier, L'Oiseau de Feu, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, diskar av svart jade, snidad vit jade, droppslipad eldopal, 4 gula droppslipade safirer, kulor av karneol, svart och orange emalj, flätat sidenband, längd 73 cm, originaletui samt ytterkartong.
BVLGARI, ring, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, smaragd, rubin, odlad pärla, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.
CHAUMET, collier, 18K vitguld, blå och rosa safirer ca 2,30 ctv, ref. nr. 865001, längd 46 cm, vikt 30,7 g, safirer med nagg på kulett.
CHAUMET, armband, 18K vitguld, blå och rosa safirer ca 2,25 ctv, ref. nr. 866541, längd 18,5 cm, vikt 18,4 g, safirer med nagg på kulett.
COLLIER, 18K guld, 32 odlade pärlor ca 4,6-9,2 mm, 7 ovalslipade safirer ca 12,00 ctv, 852 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 17,00 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, bredd 10,5-20,5 mm, längd 44 cm, vikt 167,9 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 14K guld, kuddslipad obehandlad gul safir 13,02 ct, GCS certifikat 81320-62, 6 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,3 g, safiren har små nagg samt sitter löst i fattningen.
BROSCH, 18K guld, månskära, 32 gammalslipade diamanter 2,15 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/SI-P, längd 5,5 cm, vikt 8,1 g, säkerhetsnål, ett fåtal diamanter med nagg.
BROSCH, 18K guld/silver, 44 antik- och gammalslipade diamanter ca 5,70 ctv, ca TCr-Ca/VS-SI, höjd 55 mm, vikt 12,6 g, en diamant är trappslipad, enstaka diamanter med skador och nagg, svaga fattningar, etui.
RING, 14K vitguld, colombiansk smaragd 3,21 ct, minor clarity enhancment, GCS certifikat 80264-78, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17 mm, vikt 7,8 g, smaragden har små nagg, en diamant är limmad i fattningen och sitter snett, några diamanter har nagg.
K. ANDERSON, armband, 18K guld/platina, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS, Stockholm 1928, längd 18 cm, vikt 9,4 g, enstaka diamanter med nagg, originaletui.
BROSCH, 14K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCa-LBr/P, höjd 31 mm, vikt 6,2 g, nålen i 9K guld, enstaka diamanter med nagg och skador.