Avslutad | Moderna – Lördag 9 oktober 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, mått ca 7,5 x 7,5 mm, vikt 2,4 g.
FRED, ring, Pain De Sucre, 18K guld, ametist, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, originalask och ytterkartong.
ELON ARENHIL, ring, 18K guld/vitguld, delvis matt yta, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, Malmö 1987, stl 18 mm, vikt 10,9 g.(d)
LAPPONIA, ring, Birth of a crater, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1970, stl 18,25 mm, vikt 20,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,26 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 6,7 g, ett fåtal diamanter med nagg.
SKÅL, sterlingsilver, glasinsats, hamrad yta, Torbjörn Groth, Stockholm 1988, höjd 9 cm, diameter 21,4 cm, totalvikt 2062,7 g. vikt utan glaskålen 711,9 g.
OLE LYNGGAARD, lås, hjärta, 18K guld, arbetad yta, höjd 11 mm, vikt 3,3 g, 5- radigt collier, silver, längd 44 cm, collier i onyx, längd 43 cm, originaletui.
GERT THYSELL, sterlingsilver, bergkristall, Gussi, Malmö, 1975, vikt 26,3 g, något skev.
ARMBAND, sterlingsilver, Matti J Hyvarinen, Finland 1971, längd 18,5 cm, vikt 64,2 g.
RING, 18K vitguld, fasetterad kunzit ca 15 ct, 60 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, kunziten har naggad kulett.
BVLGARI, ring, B.zero1, 4-band, 18K guld, stl 17,75 mm (56), vikt 11,3 g, rodiumrester.
LAPPONIA, manschettknappar, 18K guld, design Björn Weckström, monogramsignerade BW, diameter 19,5 mm, vikt 18,0 g.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, Carpe Diem, längd 18 cm, vikt 4,9 g, originalask.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Katrine,18K guld/vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, vikt 7,2 g, originaletui, ytterkartong.