Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,0-4,7 mm, off round, 18K guld, längd 44 cm, vikt 13,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10,5-10,8 mm, lås i förgyllt sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 69,5 g.
SMCYKETSET, collier, och örhängen, kulor av tigeröga, doserat, silver, längd 46 cm, mått 1,3 x 2,5 cm, vikt 59,7 g, slitet lås.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,7-7,0 mm, lås i silver med safirer, längd 106 cm, vikt 52,7 g, ej öppnigsbart lås, några skadade pärlor, i behov av omträdning.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/VS, åttkantslipade diamanter, stl 19 mm, vikt 5,0 g.
LJUSSTAKE, trearmad, silver, reliefåsar, löstagbara manschetter, höjd 17 cm, vikt 281,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,32 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g, nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,63 ctv enligt gravyr, ca TW/SI-P, stl 17,5+ mm, vikt 3,9 g, en diamant skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, enstaka diamanter med nagg.
Smycken Enstenshänge
HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,71 ctv, ca TCa/P1, längd 13 mm, vikt 0,9 g, mindre nagg på kuletten, inneslutning som når ytan.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 st briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa-LY/VS, stl 17 mm vikt 5,7 g, 2 diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, längd på kedjan 39 cm, vikt 6,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 16 mm, vikt 2,1 g, en diamant har nagg på rondisten.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till tiondelar, storlek 10 x 7 cm, vikt 97 g.