Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
RING, 18K guld, 8 briljantslipade diamater ca 0,11 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, färgstenar, diamanter, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g, en sten sitter löst i sin fattning.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,4-7,2 mm, doserat, lås i silver, längd 58 cm, knutet, vikt 14,6 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, 2 navettslipade smaragder, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, grön turmalin, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld/stål, onyx, utbytbar mittdel, DÁrsy, stl 16,5 mm, certifikat, nyckel och originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 3,7-7,6 mm, doserat, lås i 18K vitguld med rosa och vita safirer, längd 61 cm, knutet, vikt 18,1 g, säkerhetskedja.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, rökkvarts, stl 17,75 mm, vikt 6,4 g, skada och repor på stenen.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 12,0 mm något barocka, lås i sterlingsilver, längd 73 cm, knutet, vikt 143,1 g.
Visa varaSmycken Ring
LORDRING, 18K guld, ovalslipad safir enligt gravyr 1,20 ct, 2 mediumslipade diamanter enligt gravyr 0,85 ctv ca W/VS-P, stl 18,25 mm, Kaplans safir 1994, vikt 11,3 g, nagg och gropar på safiren, en genomgående spricka i ena diamanten, natural den andra diamantens krona.
LORDRING, 18K guld, blå safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr/SI, stl 18,75 mm, vikt 10,3 g, 1 diamant är skadad, safiren har nagg, sprickor i guldet.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 2,4 g,
RING, 14K guld / vitguld, ovalslipad smaragd, 19 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv ca W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g, vändbar.
RING, 14K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca Cr/P, ovalfasetterad smaragd, rubin samt safir, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.