Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
4 JACKETRINGAR, 18K guld, rubiner, smaragder, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 7,4 g, flertal stenar med skador, nagg och slitna fasetter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
SMYCKESSET, sterlingsilver, brosch, armband, collier, längd armband 19 cm, längd collier ca 42 cm, totalvikt 130,5 g, ett stift har gått av på armbandet.
PÄRLRING, 18K vitguld, odlad pärla 7,6 mm, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g, nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, safir, åttkantslipade diamanter, pärlor ca 6,7 mm, längd ca 83 cm, vikt 47,3 g.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,12 ctv, odlade pärlor ca 5,4-7,5 mm, längd ca 42 cm, vikt 23,3 g, behov av omträdning.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 14K guld, längd 44,5 cm, pärlor ca 6,5-7 mm, vikt 26,5 g.
RING, 18K vitguld, 15 gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 18 mm, vikt 7,2 g, diamanter, diamanter med nagg och skador.
COLLIER, sterlingsilver, natursten, längd 44 cm, knutet, dobbar som passar Ole Lynggaard, vikt 36,6 g.
ARMBAND, limekvarts ca 137 ctv, 25 st, lås i gulmetall, längd 22 cm, vikt 28,8 g, stenar med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 5 st briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, längd 38-40 cm, vikt 2,2 g.
RING, 2 st sammanlödda, 18K guld/vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr.