Avslutad | Aficionado – Torsdag 28 oktober 2021
Kuriosa Technica
TIFFANY & COMPAMY, måttsticka, kompass, termometer, förstoringsglas, sterlingsilver, längd 87 mm, små bucklor, påse, etui.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, drakar och lejon, glasstenar, motivets mått ca 2,4 x 2,1 cm, vikt 12,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, döskallar, kedja och stav i form av ben, höjd ca 17 mm, vikt 14,2 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, bulldoghuvuden, kedja och stav i form av hundben, mått ca 1,8 x 1,4 cm, vikt 17,2 g.
Mynt Sedel
SEDLAR, 1000 Kr 1965 ca 1+, 2 st 100 Kr 1960-1980 ca 1+, 1 st 50 Kr 1953 ca 1, 2 st 10 Kr 1952-1989 ca 1? - 1, 2 st 5 Kr 1956-1969 ca 1 - 01.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, emalj, bredd 38 mm, originalband enligt den manliga modellen, total vikt 18,8 g, originaletui med små skador.
Mynt Svenska mynt
MYNT, nordic gold, 10 Kronor, 1991, Carl XVI Gustaf, upp-och-ned dvs. myntorienterad, kvalité ca 1+/01, vikt 6,7 g.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, Nordstjärneorden, emalj, bredd 39 mm, vikt med band 14,8 g.