Avslutad | Klockor – Lördag 3 juli 2021
Klockor Moser & Cie
T.MOSER & Co, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 47190, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, ca 1930.
CERTINA, Argonaut 280, Cal 25-661, Serie nr. 8915508, Boett nr. 5301.280, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1971, metallänk ej original.
LONGINES, Conquest, GMT, Cal L704.2 (ETA A07171), Serie nr. 38594771, Ref nr. L3.687.4.7.66, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. L600137543 W, cert, mars 2016, box, ytterkartong,
CERTINA, DS Podium Valgranges, "Tachymeter", Cal A07231 (ETA), Serie nr. QKN-BC-13398, Ref nr. C001.614.16.057.00, Boett nr. C001614A, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. C640.5 AA, cert, augusti 2016, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, HyperChrome Automatic Chronograph, Cal ETA 2894-2, Serie nr. 13091405, PIC nr. R32275152, Ref nr. 01.650.0275.3.015, Boett nr. 650.0275.3, kronograf, herrur, 45 mm, High-tech ceramic, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk (High-tech ceramic), viklås (titan), Ref nr. 04725, ca 2014, box, ytterkartong.
HERRUR, 32 mm, "Telemetre", Cal Venus 170, Boett nr. 1203, kronograf, vitmetall, manuell, plexiglas, defekt (går ej, servicebehov), läderband, ca 1945.
Klockor Movado
MOVADO, Ermeto, Boett nr. 1 352, reseur, 34,5 x 48 (73) mm, gulmetall/läder, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960, Klockan dras upp genom att öppna och stänga fodralet.
BREITLING, Callisto (200M/660FT), Chronometre, Cal 77, Verk nr. 561760, Serie nr. 561760, Ref nr. A77346, Boett nr. xx01 Bx, unisex, 34,4 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, Pilotlänk, viklås, Ref nr. S0302/790A, ca 2002.
BREITLING, Super Avenger Blacksteel, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2502623, Serie nr. 2502623, Ref nr. M13370, Boett nr. 4608 B5, kronograf, herrur, 48,4 mm, svarteloxerat stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband (Diver Pro III), viklås (svart stål), ca 2008, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1331/3000).
BREITLING, Cockpit B50, Chronometre, Cal B50, Serie nr. 1721773, Ref nr. EB501022/BD40, Boett nr. 2615 B3, herrur, 46 mm, titan, SuperQuartz, safirglas, analog/digital, tygband (Military), originalspänne i stål, cert, juli 2018, laddare, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 31796239, Ref nr. BA 511.297, Boett nr. 511.297, damur, 19,5 mm,18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1969.
LONGINES, damur, 21 mm, Cal 19.4, Serie nr. 9692117, Boett nr. 6564 6 / 7, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Eterna
ETERNA, damur, 22 mm, Boett nr. 152.4700.68S, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, ca 1995.
LONGINES, herrur, 33 mm, Cal 12.68Z, Serie nr. 8115004, Boett nr. 5411 4 / 188, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (saknar lume), ca 1951, metallänk ej original.
BREITLING, Cockpit (300M/1000Ft), Chronometre, Cal 49 (ETA 2896), Verk nr. 1121258, Serie nr. 1121258, Ref nr. A49350, Boett nr. 4407 B4, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. C3913/366A, ca 2007, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 60197585, Serie nr. 60197585, PIC nr. 2531.80.00, Ref nr. SU 368.1623, Boett nr. 168.1623 / 368.1623 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, ca 1999, box, ytterkartong.
NORMALE, "Telemetre", "Base 1000", kronograf, Cal Venus 170, Boett nr. 5705, herrur, 32 mm, vitmetall, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt, ca 1950, armlänk ej original.
Klockor Movado
MOVADO, Solidograf, "Anti-Magnetic", Cal 75, Boett nr. B 79621 / 12810, herrur, 31,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1955.
OMEGA, herrur, 33,5 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 11120350, Boett nr. 13322/6627, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, boett signerad Dennison, made in England, Nato-band, ca 1947.