Avslutad | Klockor – Lördag 12 juni 2021
TISSOT, "Art Deco", Antimagnetique, herrur, 22 x 34 (41) mm, Cal 20, Serie nr. 584359, Boett nr. 686129, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, fasta bandstift, ca 1934.
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Chronograph, Fastrider "Ducati", "Tachymetre", Cal ETA 7753, Serie nr. J839740, Ref nr. 42000D, Boett nr. 8330, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, NATO-band, ca 2005, box (ej komlpett).
BREITLING, Super Avenger II, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2697830, Serie nr. 2697830, Ref nr. A1337111/BC28, Boett nr. 1214 B5, kronograf, herrur, 48 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Professionallänk III, viklås, Ref nr. W0214/168 A, cert (digitalt), maj 2014, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Colisée, Cal 90, Boett nr. 105537 / 590002, damur, 24 mm, förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas, integrerat läderband, ca 1990.
MERMOD FRÈRES, mormorsur, 35,5 mm, savonett, Boett nr. 42771, 18K guld, ankargång, vargtänder, urtavla ej signerad, innerlock i 18K guld, motiv med 22 st. rosenslipade diamanter (skadat), buckla, ca 1900.
OMEGA, mormorsur, 33 mm, Serie nr. 4912779, Boett nr. 5586361, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
Klockor Roamer
ROAMER, Searock (10 ATM), Cal ETA 2824-2, Boett nr. 210633, herrur, 42 mm, doublé, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, längd 180 mm, ca 2015.
SEIKO, Presage Cocktail, Cal 4R35B, Serie nr. 821312, Ref nr. SRPB41J1, Boett nr. 4R35-01T0, herrur, 41 mm, stål, automatisk, hardlexglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2018, box, ytterkartong.
SEIKO, Solar, Cal V157, Serie nr. 9D0300, Ref nr. SNE483P1, Boett nr. V157-0CP0, herrur, 43 mm, stål, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2019, box, ytterkartong.
IWC, Schaffhausen, Pilot´s Watch Chronograph Top Gun, Cal 89361, Serie nr. 4146646, Ref nr. 3890-01, Boett nr. 6046378, kronograf, herrur, 44,5 mm, ceramica/titan, automatisk, safirglas, datum, textilband, viklås i stål, cert, februari 2018, box, ytterkartong.
OMEGA, De Ville, "Ille de France", Cal 1430, Serie nr. 53207038, Ref nr. ST 196.0312.1, Boett nr. 196.0312.1 (LL), herrur, 32,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1991.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, "VW Limited Edition", Cal SS G6, Serie nr. 340, kronograf, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla (limmat index), gravyr, gummiband, originalspänne, cert, november 2012, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic I, Cal SS G1 (ETA 2824-2), Serie nr. 038, Boett nr. MMVIII, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert juli 2009, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 41, Chronometer, Ref nr. 126300, Serie nr. 852NM797, Cal 3235, Verk nr. 0A8323G8, Boett nr. 2480, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås (Easylink), Ref nr. 62610-314/944, cert, september 2020, box, ytterkartong.
Klockor Perfecta
PERFECTA, herrur, 34 mm, Cal ETA 2772, Boett nr. 22849 / 533, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, gravyr, läderband, ca 1970.
Klockor Chanel
CHANEL, Première Chain, Serie nr. C.X.M. 37693, Ref nr. H3250, damur, 20 x 28 mm, stål, quartz, safirglas, integrerat stål-band, längd 190 mm, ca 2018.
Klockor Chopard
CHOPARD, Mille Miglia GTS Chrono, Chronometer, "Tachymeter", Cal ETA 7750, Verk nr. 77193, Serie nr. 2006295, Ref nr. 168571-3002, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband, viklås, cert (ej datrerat), ca 2017, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 538/1000).
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 60267217, Serie nr. 60267217, PIC nr. 2531.80.00, Ref nr. SU 368.1623, Boett nr. 168.1623 / 368.1623 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, cert, juli 1999, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Chopard
L.U. CHOPARD, Qualite Fleurier, Chronometer, Cal 96.09-L, Verk nr. 157546, Serie nr. 1895757, Ref nr. 161896-5003, herrur, 39 mm, 18K rosa guld, automatisk (Microrotor), safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, cert, september 2019, träbox, ytterkartong.