Avslutad | Klockor – Lördag 12 juni 2021
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (-T Swiss T-), Ref nr. 6917, Serie nr. 4191565, Cal 2030, Verk nr. 66850, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1976.
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Medor, Serie nr. 742361, damur, 23 x 23 (32) mm, doublé, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 2001.
Klockor Eberhard & Co
EBERHARD & CO, 8 Jours Grande Taille, Cal 896-1, Serie nr. 2664, Ref nr. 21027.5, herrur, 41 mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, gångreservsindikator (8-dagars), glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2015, box, ytterkartong.
Klockor Frederique Constant
FREDRIQUE CONSTANT, Geneve, Slimline Moonphase, Cal FC 700, Serie nr. 2007067 Ref nr. FC-705S4S6, Boett nr. FC-705X4S4/5/6, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, månfas, glasbaksida, originallänk, viklås, läderband, originalspänne, servad december 2020, cert, maj 2014, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Cal 1538, Serie nr. 91112031, PIC nr. 2518.30.xx, Ref nr. ST 196.1114, Boett nr. 196.1114 (GX), herrur, 36,2 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), datum, läderband, viklås, Ref nr. 94521613, ca 2010.
Klockor Pulsar
PULSAR, Time Computer P3 LED, Boett nr. 317666, herrur, 41,5 x 45, digital, doublé (80 micron), quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 8-75, ca 1975.
BREITLING, Chronomat Evolution, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2065863, Serie nr. 2065863, Ref nr. A13356, Boett nr. 0508B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, MOP med diamanter (16 st. 8/8), briljantkrans (40 st. TW/VVS, ca 1,14 ctv), Pilotlänk, viklås, Ref nr. W0308/372A, ca 2008, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA, Electronic, Cal 1555, Serie nr. 7075369, Boett nr. 107 T, herrur, 38 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, ca 1975, metallänk ej original.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 34 mm, Serie nr. 12824, Boett nr. 632.2046.68, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, ca 1970, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, 31 mm, Cal 10.68Z, Serie nr. 7925086, Boett nr. 5727 1 / 92, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, buckla, läderband, ca 1950.
Klockor Heuer
HEUER, "Tre kronor", fickur, 50,5 mm, kronograf (60 sek / 30 min) , Cal Valjoux 61, Serie nr. 603589, Boett nr. 148233, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, boett signerad "Ed Heuer & Co S.A", militärgravyr, buckla, ca 1965.
OMEGA, fickur, 54,5 mm, savonett, Serie nr. 2514149, Boett nr. 5582081, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1915.
ASTRÉE WATCH, kronograf, herrur, 35 mm, Cal Valjoux 7734, Boett nr. 454544, doublé, manuell, plexiglas, datum, perlonband, ca 1970.
IWC, Schaffhausen, Porsche Design, Cal 2209, Boett nr. 2363095 / 4530, damur, 25 mm, svart titan/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerat gummiband, viklås (svart stål), ca 1990, box (ej kompett).
TISSOT, Antimagnetique, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal 43, Serie nr. 473552, Boett nr. 569389, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1931.
OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 16050196, Ref nr. CK 2938, Boett nr. 2938-2 SC, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (böjda bandhorn), läderband, ca 1958.
Klockor Locman
LOCMAN, Tonneau, Sport, Ref nr. 484, kronograf, herrur, 37 x 42 (49,5) mm, titan, quartz, mineralglas, datum, kolfiberurtavla, en bakboettskruv saknas, tygband, originalspänne, ca 2008.
Klockor Oris
ORIS, herrur, 28 x 33,5 (42) mm, Cal 583 (ETA 2688), Boett nr. 7497, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla/visare, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 7.19.49, ca 2000.
MONDAINE, herrur, 41 mm, Boett nr. 30308 3H-LX, stål, quartz, mineralglas, stort datum, läderband, originalspänne, ca 2012, box, ytterkartong.