Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 114 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, mått ca 9,0 x 9,0 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 ovalslipade morganiter ca 2,07 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stängbara krokar, längd 2,0 cm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/VS2, laserinskription på rondist GIA 2195249363, GIA dossier 2195249363, 28 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/VS2, laserinskription på rondist GIA 1283306338, GIA dossier 1283306338, stl 17,5+ m vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/VS1, laserinskription på rondist GIA 7282861448, GIA dossier 7282861448, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, mått 6,0 x 6,0 mm, vikt 1,5 g.
W.A. BOLIN, hänge, smyckesägg, 18K guld, silver, rosa emalj, höjd 22 mm, vikt 5,5 g, emaljskador.
W.A. BOLIN, hänge, smyckesägg, 18K guld, silver, röd emalj, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, höjd 25 mm, vikt 5,5 g, originaletui, litet nagg på emaljen.
W.A. BOLIN, hänge, smyckesägg, 18K guld, silver, blå och grön emalj, höjd 25 mm, vikt 6,4 g, originaletui, litet nagg på emaljen.
HELALLIANSRING, 18K guld, 48 fasettslipade rubiner ca 0,34 ctv, storlek 17,5 mm, vikt 0,9 g, ett fåtal rubiner med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 42 fasettslipade blå safirer ca 0,51 ctv, storlek 16 mm, vikt 1,5 g, några safirer med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,7 cm, vikt 5,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, safir, 162 briljantslipade diamanter ca 3,10 ctv, längd 43 cm, vikt 37,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,20 ct, höjd 13 mm, längd 40 cm, vikt 9,8 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 1,04 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Falköping 1969, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg, en diamant skadad, några diamanter rör sig i fattning.
HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K vitguld, 71 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 35x30 mm, längd 40,5 cm, vikt 11,7 g, några diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,59 ct enligt gravyr, ca W(H)/VVS-VS, Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.