Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, vit korall, höjd 40 mm, stift, vikt 27,0 g, 2 koraller med sprickor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter, diverse färgstenar bl.a ametister, smaragder, safirer, höjd 21 mm, vikt 14,5 g,
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca TW(G)/SI2, 2 halvmånsslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, briljantslipade diamanterTW/VS-SI, ca 0,43 ctv, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, tanzanit 2,09 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 flerfärgade safirer ca 4,07 ctv, 116 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-W/SI, stift, höjd 37 mm, vikt 11,2 g.
MIKIMOTO, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor ca 6,5-7,0 mm, längd ca 74 cm, butiksintyg 210220 från Lane Crawford, originaletui, ytterkartong, inget lås, vikt 45,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, ovalslipade smaragder, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 19 cm, vikt 20 g, enstaka smaragder med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 12,2 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 204 briljantslipade diamanter ca 3,44 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 22 g.
DIAMANT, 1,01 ctv, briljantslipad, R(D)/VVS2, IGI report F5F559029, bruten försegling.
RING, 18K guld/vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 15,6 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,22 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 7 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,0 ct, baguette - , carré - och briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 13,8 g, smaragden med nagg, inneslutningar som når ytan samt slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct enligt gravyr, ca TW/SI, Iduna, 1987, stl 19 mm, vikt 3,3 g, litet nagg på kulett.
ARMBAND, silver, 16 cabochonslipade vita stjärnsafirer, 2 vita safirer, längd 18,5 cm, vikt 29,2 g, originalask från Sri Lanka.
ÖRRINGAR, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 4,5 g, enstaka diamanter med mindre nagg.