101 - 120 av 299
1...567...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2021

Klubbad för

HÄNGE, 18K guld, vit korall, längd 98 mm, vikt 28,2 g.

Utrop: 5 400 kr

ARMBAND, 18K guld, vit korall, längd 19,5 cm, vikt 54,4 g, en korall med spricka.

Utrop: 12 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, vit korall, höjd 40 mm, stift, vikt 27,0 g, 2 koraller med sprickor.

Utrop: 7 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter, diverse färgstenar bl.a ametister, smaragder, safirer, höjd 21 mm, vikt 14,5 g,

7 400 kr

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca TW(G)/SI2, 2 halvmånsslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, briljantslipade diamanterTW/VS-SI, ca 0,43 ctv, stl 17 mm, vikt 5,0 g.

40 000 kr

Utrop: 44 000 kr

CAMÉBROSCH, 14K guld, mått 51 x 47 mm, vikt 14,4 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, tanzanit 2,09 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.

8 500 kr

Utrop: 9 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 flerfärgade safirer ca 4,07 ctv, 116 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-W/SI, stift, höjd 37 mm, vikt 11,2 g.

Utrop: 11 000 kr

MIKIMOTO, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor ca 6,5-7,0 mm, längd ca 74 cm, butiksintyg 210220 från Lane Crawford, originaletui, ytterkartong, inget lås, vikt 45,7 g.

6 100 kr

Utrop: 4 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, ovalslipade smaragder, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 19 cm, vikt 20 g, enstaka smaragder med nagg.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 12,2 g.

Utrop: 6 500 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 204 briljantslipade diamanter ca 3,44 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 22 g.

Utrop: 60 000 kr

DIAMANT, 1,01 ctv, briljantslipad, R(D)/VVS2, IGI report F5F559029, bruten försegling.

67 000 kr

Utrop: 75 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 15,6 g.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,22 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 7 g.

10 200 kr

Utrop: 11 200 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,0 ct, baguette - , carré - och briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 13,8 g, smaragden med nagg, inneslutningar som når ytan samt slitna fasettkanter.

14 600 kr

Utrop: 16 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct enligt gravyr, ca TW/SI, Iduna, 1987, stl 19 mm, vikt 3,3 g, litet nagg på kulett.

Utrop: 6 200 kr

ARMBAND, silver, 16 cabochonslipade vita stjärnsafirer, 2 vita safirer, längd 18,5 cm, vikt 29,2 g, originalask från Sri Lanka.

2 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 4,5 g, enstaka diamanter med mindre nagg.

7 800 kr

Utrop: 8 400 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,61 ctv ca W/VS, 4 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,04 ctv, stl 18 mm, G. Dahlgren & Co, 1963, vikt 3,5 g, nagg på kuletten en av de stora och en av de små stenarna.

Utrop: 9 000 kr