Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021
W.A. BOLIN, enstensring, modell St Moritz, 18K guld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/VS1, GIA certifikat 15689439, Stockholm 2007, stl 17,75+ mm, vikt 5,7 g, originaletui och ytterkartong.
W.A. BOLIN, alliansring, modell Stockholm, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 2008, stl 18 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca River(E)/VS2, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(F)/VS2, Stockholm 1964, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g, den största diamanten har en inverterad natural på rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g, en diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,72 ct, ca Cr(J)/VS1, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
TRESTENSRING,18K vitguld, 3 briljante ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,44 ct, ca TW(G)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 1999, stl 16 mm, vikt 6,3 g, en diamant lös i sin fattning.
Visa varaSmycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,39 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 12,1 g.
BROSCH, 18K guld, camé, möjligen Niclas Pettersson, Karlskrona 1800-talets första hälft, antik, ca 5x5 cm, vikt 11,6 g, mindre sprickor i camén.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TCa/SI-P, längd 40 - 42 cm, vikt 6,6 g.
RING, 14K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 1,70 ct, 16 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, akvamarinen har mindre nagg.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 17 prinsesslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca TW(F)/P1, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 9,22 ctv, rosa och gula safirer ca 0,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa-Ca-P, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g, safien har nagg och inneslutningar som når ytan, rosa safiren med nagg, originaletui.