Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 1,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad tanzanit, 17 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, tanzaniten är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade tanzaniter, briljantslipade diamanter 0,56 ctv, ca TW-Tcr(VS-SI, stift, höjd 16 mm, vikt 4,3 g, tanzaniterna med nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad tanzanit, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 1,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 2,2 g.
Silver Etui
ETUI, silver, invändigt förgylld, blå emalj, Warszawa, mått 90 x 60 x 15 mm, svenska importstämplar, vikt 163,9 g, gravyr, emaljskador.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad rosa topas, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, höjd på hänget 44 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 4,8 g.
COLLIER, sterlingsilver, hematit, fisk, Eva Wistedt, Falun 2008, höjd 58 mm, längd på 54 cm, vikt 38,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 3,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 43 cm, vikt 3,2 g,
COLLIER, 18K guld/roséguld, briljantslipade diamaner ca 0,37 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 41,5 cm, vikt 3,2 g.
COLLIER, 18K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 42,5 cm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv ca TW(F)/VS, Kenneth Magnell Juveler, Stockholm 2012, stl 15,25 mm, vikt 3,5 g, gravyr.
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, längd 17,5 cm, vikt 2,2 g.