Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
RING, 18K guld, pärla, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 20,25 mm, vikt 2,6 g, skadad ringskena.
HELALLIANSRING, platina, rubiner, CG Hallberg, Stockholm 1937, stl 16 mm, vikt 2,3 g, rubinerna med slitage.
GEORG JENSEN, salt och pepparkar, sterlingsilver, nr 433, Danmark 1933-1944, höjd 4,5 cm, totalvikt 41,3 g.
RING, 18K vitguld, 5 baguette- och 20 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, slitna fattningar.
COLLIER, sterlingsilver, kalcedon, kvarts och turkoser, Yvonne Christa, längd 94 cm, vikt 58 g.
SALTKAR, sterlingsilver, emalj, saltsked, vikingaskepp, Norge, mått 103 x 40 x 40 mm, vikt 21,9 g
SALTKAR, förgylld sterlingsilver, emalj, saltsked, vikingaskepp, Norge, mått 59 x 40 x 35 mm, vikt 21,6 g.
DOSA, sterlingsilver, invändigt förgylld, blå och vit emalj, höjd 25 mm, diameter 38 mm, vikt 22,8 g, liten buckla, emaljskador.
DOSA, sterlingsilver, invändigt förgylld, blå emalj, Mappin & Web, Birmingham 1912, mått 53 x 30 x 15 mm, vikt 30,3 g, mindre emaljskador.
Silver Fat
UNDERLÄGG, sterlingsilver, blå emalj, Mappin & Webb, London 1904, mått 104 x 54 x 5 mm, vikt 22,6 g, mindre emaljskador.
RING, 18K guld, smaragdslipad rökkvarts, orientaliska halvpärlor, Stockholm 1928, stl 14,25 mm, vikt 4,5 g, slitage.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, gammalslipade diamanter ca Ca, Br/SI-P, ca 0,75 ctv, vikt 1,4 g, stopp ej i guld, mittstenen är skadad