Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
BJÖRG JEWELLERY, 5 berlocker, silver/förgyllt silver, i form av nycklar och nyckehål, en berlock med budskap, karbinhakar, skinnband
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TCa/VS, kedja 40 cm, vikt6,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, flera diamanter med nagg och skador, svaga och slitna fattningar, diamant med slöja.
CARMOSÈRING, 18K guld, fasetterad rosenkvarts, 22 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 21 mm, vikt 4,2 g, några stenar har nagg.
DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, ca Light Yellow/VS, nagg på kulett samt rondist.
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade saltvattenspärlor, ca 7,4-3,3 mm, lås i silver med paste, längd 56 cm, vikt 14,3 g, några pärlor har slitage, behov av att träs om.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade safirer ca 0,80 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 2,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, 3 safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, LM Jewellery, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, 4 safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 19,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 0,50 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 3,6 g, safiren har slitna fasettkanter och en klo är sliten.
DIAMANT, briljantslipad, 0,40 ct, ca Cr/SI, tjock rondist, nagg och inverterade naturaler vid rondisten, litet nagg på kuletten, något grumlig på grund av inneslutningar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 45 cm, vikt 7,7 g.
ALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 15 prinsesslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g, en diamant skadad.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca River/P, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.