Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
PENTTI SARPANEVA, armband, Kelo, brons, ametist, signerad P. Sarpaneva, Finland 1960-70-tal, längd 18,5 cm, vikt 58,7 g, säkerhetskedja.
CARMOSÉRING, 18K guld/silver, syntetisk blå och vita safirer, stl 17 mm, vikt 2,4 g, några safirer har nagg.
AKSEL HOLMSEN, manschettknappar, paletter, sterlingsilver, emalj, Norge, mått 26x18 mm, vikt 11,2 g.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, Mini Twosome Bracelet, längd 17/19,5 cm, vikt 2,4 g.
SMYCKESET, ring, hänge, örhängen, förgyllt silver, granater, stl 17,25 mm, längd hänge ca 3 cm, stift, vikt 9,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,15 ct, ovalslipad rosa safir, längd 45,5 cm, vikt 2,8 g, safiren är skadad.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,85 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stl 18 mm, vikt 4,4 g, nedsliten fattning, en diamant är trasig.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, smaragd 2,84 ct, IGI certifikat 467135725, längd 46 cm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, smargadslipad smaragd 3,47 ct, IGI certifikat 467135718, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,2-3,2 mm, doserat, lås i sterlingsilver, längd 40 cm, knutet, vikt 12,8 g.
Smycken Nål
NÅL, 14K/9K guld, svart emalj, 2 rosenslipade diamanter, fröpärla, längd 5,0 cm, vikt 0,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,2 mm, kulor av granat ca 3,6 mm, lås i 18K guld, längd 55 cm, vikt 21,8 g, i behov av omträdning, delar av låset i gul metall.