Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 juni 2021
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 48 fasettslipade blå safirer ca 0,38 ctv, storlek 17,5 mm, vikt 0,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, mått 6,0 x 6,0 mm, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI1, stl 17 mm, vikt 4,8 g, gravyr, Hallbergs, Stockholm år 2000.
ENSTENSÖRHÄNGEN, sterlingsilver, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stift, vikt 0,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/SI, Guldfynd, huggies, höjd 12 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, storlek 15,5 mm, vikt 1,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor, 5 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv längd 42 cm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, syntetiska stenar, en sten saknas, höjd 10,5 mm, vikt 23.9 g.
COLLIER, 18K vitguld,15 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/VS-SI, stjärna, vikt 4,7 g.
HÄNGE, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/VS-SI, mått 7,0 x 7,0 mm, vikt 0,7 g.
MIKIMOTO, pärlcollier, två rader, odlade saltvattenspärlor ca 3,4-6,1 mm, lås i silver.
HÄNGE, 14K guld, 16 diamanter ca 0,64 ctv, ca W/VS, hjärta, höjd 27 mm, vikt 3,2, två diamanter med nagg på rondisten.
MATSILVER, förgyllt silver, 1 uppläggningssked, 12 mindre skedar, nyrenässansstil, total vikt 223,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,8-7,0 mm, lås i 18K vitguld, odlad pärla, safirer, längd 49 cm, vikt 33,1 g.
HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,28 ctv, TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 1,4 g.
HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 1,4 g.