Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 juni 2021
RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade och 25 baguetteslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,0 g, flera diamanter har nagg och skador.
PANDORA, armband, sterlingsilver/flätat läder, 6 berlocker, cubic zirkon, odlad pärla, längd 34 cm, vikt 22,2 g.
RING, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, W(H)/SI, stift, vikt 1,4 g.
Ädelstenar Kvarts
KVARTS, citriner och rökkvarts, olika slipningar, 26,20 ctv, flera har nagg och skador.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENAR, akvamarin, gosheniter, zirkoner, granater, månsten, spinell, några har skador och nagg.
BROSCH, vikingaskepp, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, Alton, Falköping, 23x25 mm, vikt 5,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,7-5,7 mm, doserat, lås i silver, längd 42 cm, knutet, vikt 7,2 g, etui.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENAR, ett par droppslipade citriner ca 9,5x7 mm samt en rektangulär turmalin ca 6,5x4,9 mm, i förslutna lådor från H.Stern.
COLLIER, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-W/SI, odlade sötvattenspärlor ca 4,8 mm, längd 43 cm, vikt 3,1 g, en diamant skadad och en diamant med nagg.
SMÖRPANNA, silver, liv med svängda reliefåsar, svart trähänkel, Köpenhamn 1936, längd 16,2 cm, diameter 10 cm, höjd 4,5 cm, vikt 77 g.