Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, stl 19,5 mm, vikt 4,0 g, etui, certifikat, gravyr, visst slitage.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ct, ca TW/VS, Engelbert, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.
FRED, ring, Belles rives, 18K guld, krysopras, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, originaletui, ytterkartong.
FRED, ring, Belles rives, 18K guld, ametist, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g, originaletui, ytterkartong.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, "salt & pepper", stl 18 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 11,0 g.
RING, platina, 70 baguetter och trapetser samt 27 briljantslipade diamanter ca 3,12 ctv, ca TW-W/VS, rosett, stl 16,5+ mm, vikt 16,8 g, enstaka med mindre skador samt en briljant med trasig paviljong.
RING, platina, kuddslipad diamant 0,86 ct, River(E)/VS2, laserinskription 7228407209 samt GIA dossier, 47 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, ringskena något skev, några diamanter med mindre skador.
TENNISARMBAND, 18K svartrodinerat vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 10 safirer ca 0,45 ctv, 10 brljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, höjd 19 mm, vikt 2,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 2,2 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
GEORG JENSEN, ring, Savannah, sterlingsilver, ametist, Torun Bülow-Hübe, stl 59, vikt 4,6 g, etui, ytterkartong.
BVLGARI, lillfingerring, 18K guld, stjärnsafir, stl 14,75, vikt 12,1 g, nagg på safiren, etui.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 2,01 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, mått 11 x 9,0 mm, vikt 2,3 g, enstaka diamanter med skador.
CARTIER, ring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca River-TW/VVS, refnr 759033, stl 53 (16,75+ mm), vikt 15,3 g, enstaka diamanter med nagg, en diamant utbytt, etui.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 54 baguetteslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca TW/VS, storlek 16,5+ mm, vikt 3,3 g, enstaka diamant med inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI2-P1, 28 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, löstagbara halos ca 11 mm i diameter, stift, vikt 4,6 g, större diamanter med tjocka rondister, modifierade hål i botten av fattningarna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 6 mm, stift, vikt 1,2 g.