Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
CARTIER, armring, Love bracelet, 18K guld, 1970 -tal, stl 15, 5, vikt 23,4 g, slitage.
RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 3,18 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Smilet, 18K guld/vitguld, diameter 21 mm, vikt 17,3 g, collier med färgad korall, längd 46 cm, vikt 260,3 g, originaletui.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 140 briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 4,4 cm, vikt 14,4 g, enstaka diamanter med mindre ytskador.
SALOVAARA, collier, sterlingsilver, Finland, Åbo, 1980-tal, längd 40 cm, vikt 19,0 g.
RINGSET, 5 delar, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,45 ctv ca TCr-Ca, mörkgrå färg, ca SI, stl 16,25 mm, vikt 17,1 g, några diamanter med nagg.
OLE LYNGGAARD, helalliansring, Love Band, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 45/42,5 cm, vikt 1,8 g.
STRÖMDAHL, örhängen, 18K vitguld, 118 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, diameter 30 mm, vikt 3,2 g, creoler.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 9 mm, vikt 2,3 g, stift, en diamant har nagg.
RING, 18K guld, briljant ca 0,18 ct, ca TCa/P, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g, inneslutning når ytan.
HEIRING, armband, 14K guld / silver / oxiderat silver, omkrets ca 19,6 cm, vikt 45,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gula och vita briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, avtagbara kors, huggies, höjd 8,6 cm, vikt 4 g, en diamant saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 2,0 cm, vikt 4,2 g, enstaka diamanter med mindre ytskador.
CARTIER, collier, 18K guld, Maillon Panthére Necklace, briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 71,7 g, certifikat, ref nr 661246, etui.
CARTIER, armband, 18K guld, Maillon Panthére Bracelet, ref nr 651437, längd 18,5 cm, vikt 40,8 g, etui.
COLLIER, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 37,5/40 cm, vikt 1,4 g.