Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
RING, 18K guld, knut, 110 briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguls, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,4 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, 80 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,7 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
CHOPARD, hänge med kedja, Happy diamonds, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, referensnr. 797417, serienr. 3208744, längd 42 cm, vikt 8,8 g, originaletui.
HELLE JØRVAD, hänge/kedja, sterlingsilver, ormlänk, matterat hänge, Danmark, mått 32x36 mm, bredd 3,2 mm, längd 86 cm, vikt 50,9 g, originaletui.
GEORG JENSEN, brosch, Daisy, sterlingsilver, svart emalj, diameter 43 mm, vikt 19,5 g.
RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TCr-TCa/SI, Frankrike, stl 20,25+ mm, vikt 12,6 g, enstaka diamanter har skador och några har naturaler vid rondisten.
ENGELBERT, trestensring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 18 mm, vikt 5,5 g, graverad, en diamant snurrar i fattningen, originaletui.
EFVA ATTLING, örhängen, Day pearl earrings, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, ca 7,5 mm, stift, vikt 2,8 g.
STRÖMDAHLS, örhängen, 18K vitguld, 14 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, huggies, höjd 10 mm, vikt 3,4 g.
EFVA ATTLING, örhängen, You & me earrings, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,13 ctv, ca TW/SI, höjd 13 mm, stift, vikt 4,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, platina, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, Eddie Herlin, Stockholm 2012, längd 44 - 48 cm, vikt 8,7 g.
KARL INGEMAR JOHANSSON, kedja, silver, Göteborg 1971, längd 63 cm, vikt 109,8 g. (d)