Avslutad | Klockor – Lördag 8 maj 2021
IWC, fickur, 52 mm, savonett, Cal 66 (H5), Serie nr. 617647, Boett nr. 717775, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, monogram, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1914, etui (Albin Ahlberg, Urmakeri, Kungsg 47 & Korsgatan 13, Göteborg).
Klockor Rado
RADO, True Thinline, Serie nr. 14571382, PIC nr. R27957022, Ref nr. 01.140.0957.3.002, unisex, 39 mm, high-tech ceramic, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås (titan), Ref nr. 04956, cert, juli 2019, box, ytterkartong.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Bvlgari, Tubogas, Cal MVE001-MBBV, Serie nr. D 207426, Ref nr. BB 26 2TS, damur, 26 mm, stål, quartz, safirglas, diamanter på urtavlan (11 st. 8/8), integrerad originallänk, Ref nr. 97, cert, juli 1999 , box, ytterkartong.
LONGINES, Conquest Classic, Cal 619.2 (ETA 2892A2), Serie nr. 41221802, Ref nr. L2.785.4.76.6, Boett nr. L2.785.4, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. L600138161 W, cert, maj 2014, box, ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA, Sonic, Electronic, Cal 1550 (ESA 9162), Boett nr. 59005065, herrur, 36,5 mm, guld på stål, stämgaffel, pleiglas, datum, skadad visare, läderband, originalspänne i doublé (ej tidsenligt), ca 1975.
Klockor Eterna
ETERNA, Sonic, Electronic, Cal 1550 (ESA 9162), Boett nr. 5905732 / 349 T, herrur, 36,5 mm, guld på stål, stämgaffel, plexiglas, datum, läderband, ca 1975.
Klockor Eterna
ETERNA, Quartz, Electronic, Cal ESA 9180, Boett nr. 755.2061.25, herrur, 38 mm, doublé (20 micron), stämgaffel, plexiglas, datum, läderband, ca 1978.
TISSOT, Seastar (T Swiss Made T), Cal 2481, Serie nr. 17180632, Boett nr. 44669-2, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 1974.
Klockor Revue Thommen
REVUE-EXCLUSIVE, herrur, 34 mm, Cal 77, Verk nr. 045393, Boett nr. 313220, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1950.
SEIKO, kronograf (defekt), ”Tachymeter”, Cal 6139B, Serie nr. 449201, Boett nr. 6139-6002, herrur, 41 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), vridbar innerring, originallänk, viklås, ca 1974.
OMEGA, Genève, Cal 830, Serie nr. 24948380, Ref nr. UT 121.1726, Boett nr. 121.1726, fickur, 48 mm, vitmetall, ankargång, ca 1966, etui.
TISSOT, Data Recorder, Cal 4010, Serie nr. 20230, Boett nr. 97000, herrur, 39 mm, digital, stål, quartz, mineralglas, originallänk, viklås, ca 1977, box.
CERTINA, DS Podium (100m/330ft), "Tachymeter", Ref nr. 536.7129.42.69, Boett nr. TKM-BC-86741, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 60203, ca 2008, box, ytterkartong.
CERTINA, DS-2, Chronometer, "125th Anniversary Edition", "Tachymeter", Verk nr. 004399, Serie nr. 13BC0798076, Ref nr. C024.448.11.031.00, kronograf, herrur, 41 mm, stål, quartz (Precidrive), safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C024447 A-RTR-BC, läderband, viklås, ca 2013, träbox, ytterkartong. LTD (Nr. 0260/1888).
Klockor Citizen
CITIZEN, Promaster Divers (200M), Aqualand, Serie nr. 181020204, Boett nr. C500-S016061 HST, herrur, 46 mm, analog/digital, stål, quartz, mineralglas, datum, gummiband, ca 2001.
TISSOT, PRS 516 (100m/330ft), Cal ETA 2836-2, Serie nr. 11BC0024040, Ref nr. T044.430.21.051.00, Boett nr. T044430 A, herrur, 42 mm, stål/svart PVD, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. T044417B-RTT-BC, ca 2010.
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 8 064161, damur, 24 mm, förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas, defekt, integrerat läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1990.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, A Genève, fickur, 45 mm, Serie nr. 39149, Boett nr. 39149, 18K guld, ombyggd till ankargång, nyckeldragare, urtavla i flerfärgat guld, saknar sekundvisare, urtavla ej signerad, defekt, utbytt urtavla/visare, mynträffling, ca 1830,
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1001, Serie nr. 31991648, Ref nr. JD 168.0044, Boett nr. 168.044, herrur, 33 x 39 mm, doublé (skadad, 40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (servicebehov), OBS: skadad krona/ställaxel, läderband, ca 1969.
OMEGA, De Ville, Prestige, Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80779962, Serie nr. 80779962, PIC nr. 4300.31.00, Ref nr. DA 368.1050, Boett nr. 168.1050 / 368.1050 (LL), herrur, 34,7 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repa), datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1508/835, ca 2006, serviceetui.