Avslutad | Klockor – Lördag 8 maj 2021
Klockor Porsche Design
PORSCHE DESIGN, P´6000, Dashboard, PTC Limited Edition 2007, "Tachymeter", Cal ETA 2894-2, Serie nr. 205392, Ref nr. PD.6612.11.43,1179, Boett nr. 6612.11/3, kronograf, herrur, 42 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i titan, manschettknappar, nyckelring, ca 2008, box (skadad). Limiterad och numrerad (Nr. 023/333).
CARTIER, Santos VLC, Cal 81, Boett nr. 8191331577, damur, 27 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), integrerat läderband, ca 1989.
OMEGA, De Ville, Electronic (f300Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 32853163, Ref nr. ST 198.0035, Boett nr. 198.0035 (C:B), herrur, 37,5 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne i stål, ca 1970, box.
CERTINA, DS Podium (100m/330ft), "Robin Rudholm Racing Edition", "Tachymeter", Ref nr. 536.7129.42.68, Boett nr. QKQ-BC-10006, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 60203-QKQ, läderband, viklås, cert, mars 2005, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 006/390).
TAG HEUER, Link, Professional (200 Meters), Serie nr. HU1755, Boett nr. WT1110, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0550-G-C8, ca 2000, box, ytterkartong.
ROLEX, Oysterdate, Precision (T Swiss T), Ref nr. 6466, Serie nr. 1090112, Cal 1215, Verk nr. 558, Boett nr. 6466, midsize, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, Oysterlänk (skadad, folded, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 7835/362, tillverkad tredje kvartalet 1964.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, President, Datalarm, Ref nr. EP1801, Boett nr. 00035, herrur, 39,5 mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, alarm, originallänk, viklås, Ref nr. H07, ca 2008, etui.
Klockor Chopard
L.U. CHOPARD, Geneve, damur, 17 mm, Cal RZ, Boett nr. 79280, 18K vitguld, manuell, safirglas, briljanter på boetten (6 st. ca TW/VS, ca 0,15 ctv), integrerad originallänk (kortad, skadad), längd 152-157 mm, totalvikt 25,2 gram, ca 1970, box.
ANCRE, damur, 10 x 36 mm, Boett nr. 1296, platina, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, diamanter på boetten (94 st 8/8, ca River-Ca/Si-P, ca 1,00 ctv), integrerat tygband med spänne i metall, längd 142 mm, ca 1935.
OMEGA, bordsur, "brevpress", 87 x 87 x 49 mm, Cal 7515, Serie nr. 1348945, Ref nr. 5550, Boett nr. 5550 / 7015 / 7014, gulmetall, mekanisk, datum, 8-dagarsverk, skadat glas, defekt, skadad boett, ca 1955.
TISSOT, PR 50, Serie nr. SKO-J 13014, Boett nr. J374/474K, herrur, 36 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. J474/481C, ca 2000.
OMEGA, stoppur, 54 mm, Cal 8160 A (Lemania), Serie nr. 3363705, Ref nr. MG 6408, metall, mekanisk, 60 sek / 60 min, ca 1970, etui.
SEIKO, 5, Sport (100M), Cal 7S36C, Serie nr. 261045, Boett nr. 7S36-03J0, herrur, 42 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, tygband, originalspänne i stål, ca 2012.
Klockor Ebel
EBEL, Classic Wave, Senior, Serie nr. 58607026, Ref nr. 1187F41, herrur, 38,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 0102/25F4, ca 2002.
NEZUMI STUDIOS, Corbeau, Ref nr. CQ2.202, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i stål, NATO-band, cert, februari 2019, box, ytterkartong.
LONGINES, Flagship, Cal 30L, Serie nr. 12469347, Boett nr. 302, herrur, 35,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1964, metallänk ej original.
OMEGA, herrur, 33,5 mm, Cal 1430, Serie nr. 47700490, Ref nr. BD 196.0295, Boett nr. 196.0295, 14K guld, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1984.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, "Spaceview", Cal 214 H (M7), Serie nr. M7, Boett nr. 1-525811, herrur, 35,5 mm, doublé (skadad, 40 micron), stämgaffel, plexiglas, defekt, originallänk, viklås, ca 1967.
Klockor Christian Dior
CHRISTIAN DIOR, Paris, herrur, 30 mm, Boett nr. 47 15 03-2 / 154373, doublé (20 micron), quartz, safirglas, integrerat läderband, originalspänne i doublé, ca 1990, box.