Avslutad | Moderna – Lördag 15 maj 2021
GEORG JENSEN, örhängen, Moonlight Grapes, sterlingsilver, Danmark 1996, mått 2,3 x 1,8 cm, clips, vikt 12,1 g, originaletui.
ENSTENSRING, platina, prinsesslipade diamant 0,42 ct, TW(F)/VS1, GIA dossier samt inskription på rondist 13708785, stl 16+ mm, vikt 4,4 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,50 ct, TW(G)/VVS1, HRD certifikat från 1987 cert nr 187065.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametist och grön turmalin, 32 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, diameter 8,8 mm, vikt 2,8 g, stift, enstaka diamanter har nagg.
HAND, helalliansring, Front, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,63 ctv, TW/VS, rubin, Idéguld, Borås17 mm, vikt 4,7 g.
HAND, helalliansring, Front, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca W/SI-P, Idéguld, Borås, stl 16,5 mm, vikt 2 g, en diamant med nagg.
ALLIANSRING, platina, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, sterlingsilver, ametist, Stardust collection, Mandelstam, stl 17 mm, vikt 18,5 g, originaletui.
RING, sterlingsilver, bläckfisk och fisk i 18K guld, diamanter, emalj, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 13,3 g, originaletui.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, månsten 11,58 ct, Mandelstam, öppen ringskena, stl 17,25 mm, originaletui.
Silver Vas
VAS, sterlingsilver, hamrad yta, Erik Löfman för Markströms, Uppsala 1977, höjd 14,5 cm, diameter 6,5 cm, vikt 243,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, bokstaven V, 8 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/VS, höjd 11 mm, längd på kedjan 41,5 cm, vikt 3,4 g, 1 diamant har en hålighet på bordet.
TIFFANY & CO, ring, 3 delad, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, Paloma Picasso, stl 16,25 mm, vikt 12,5 g.
LAPPONIA, ring, Scarab, brons, design Björn Weckström, Finland, stl ca 17,25 mm, vikt 19,6 g.
LAPPONIA, armband, Scarab, lackerat brons, design Björn Weckström, Finland, längd 20 cm, vikt 54,9 g.