Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
ÖRHÄNGEN, ca 14K vitguld, 12 rubiner ca 2,00 ctv, 10 gammal- briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 35 mm, vikt 3,7 g, krokar, några rubiner och diamanter har nagg.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade pärlor, rekonstruerade turkoser, lås i sterlingsilver, längd 21 cm, vikt 5,7 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, något barocka odlade pärlor ca 7,10 mm, lås i silver, längd 19 cm, knutet, vikt 11,8 g.
PÄRLCOLLIER, något barocka odlade pärlor ca 6,9 mm, lås i silver, längd 44 cm, knutet, vikt 27,5 g.
PÄRLCOLLIER, något barocka odlade pärlor ca 6,7 - 8 mm, lås i sterlingsilver, längd 44 cm, knutet, vikt 26,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, krokar, vikt 2,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 0,21 ct, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, Kors, mått 14 x 10 mm, vikt 1,0 g.
PÅHÄNGE, 18K guld, oval mörkblå safir, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, höjd 26 mm, vikt 1,7 g, 1 diamant skadad, 1 diamant med hålighet.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla 5,7 mm, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, Ceson, höjd 24 mm, vikt 1,3 g.
STEN & LAINE, hänge, 18K guld/svartrodinerat guld, odlad pärla, höjd 26 mm, vikt 1,1 g.
STEN & LAINE, hänge, 18K guld/svartrodinerat guld, odlad pärla, höjd 30 mm, vikt 1,0 g.
COLLIER, 18K guld/silver, fasetterad onyx, vita stenar, antikt, troligtvis 1800 - talerts första hälft, längd 35 cm, slitna fasettkanter, trasigt, slitage.
ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/P, stift, vikt 1,2 g, saknar snurrebuss.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17 mm, vikt 4,5 g.