Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
COLLIER, sterlingsilver, aprikosa, grå och vita odlade sötvattenspärlor, längd 45 cm, vikt 28 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, koraller, höjd 33 mm, skruvmeknism, vikt 11,1 g, 1 korall har en liten skada.
COLLIER, silver, markasiter och paste, höjd på hänget 9 cm, längd på kedjan 42 cm, vikt 11,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 antikslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/ SI-P, vikt 1,3 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 diamanter ca 0,38 ctv, ca W-Cr/SI, vikt 1,3 g, stift, ninneslutning når ytan med inverterad natural.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, droppslipad, 0,96 ct, mått 9,04 x 5,32 x 3,52 mm, inneslutningar når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,71 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Smyckeboden, Uppsala, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g, hack i ringskenan, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, pärlor ca 7 mm, stift, vikt 5,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, Lars Andersson, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, 76 st, rund blandslipning, 7,03 ctv, varierande storlekar, nagg, mindre skador.