281 - 300 av 379
1...141516...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 1999

Klubbad för

ÖRHÄNGEN 18K 2.6 g

300 kr

Utrop: 400 kr

TEKANNA, silver hänkel och lockknopp i teak, van Kempen, Amsterdam ca 1950 H=18 cm.

Utrop: 3 600 kr

VAS, silver CG Hallberg 1916 Stockholm relief- lagerbård vid foten.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

KAFFEKANNA, silver, empire, Tyskland ca 1910, H=21,5 cm.

Utrop: 2 900 kr

Silver Bricka

PRESEMTERFAT, silver, runt, brättet med blom och bladdekor i hög relief, GAB Sthlm 1951 D=36 cm. Vikt 560 g.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

BÄGARE, silver vidgande på välvd fot med svängda reliefåsar. Tenn och silver Gbg 1949 H=15 cm.

Utrop: 1 500 kr

2 COASTERS, silver på svart platta GAB, Stockholm 1948 resp 1951 D=12 cm.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

SKÅL, silver oval med genombrutet brätte, svenska stämplar ca 1950 L=17 , H= 2,6 cm.

Utrop: 850 kr

2 BÄGARE, silver K Andersson Stockholm 1901 resp Markström Uppsala 1921 H=9 resp 8,5 cm.

750 kr

Utrop: 850 kr

2 VASER, silver, nyrokoko reliefdekor troligen Persien 1900-tal, H=10,5 resp 8,5 cm.

Utrop: 850 kr

4 WHISKEYBÄGARE, silver, cylindriska, Stockholm 1944-59 D=6 H=5,5 cm.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

2 SERVERINGSSKEDAR, nyrokoko förgylld skopa O Lindeberg Stockhom 1866.

Utrop: 700 kr

6 SERVERINGSSKEDAR, silver skaftavslutning med ros svenska stpl.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

ARMBAND, 18K guld, vikt 32,9 g. L=21,5 cm.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

3 SMYCKEN.

100 kr

Utrop: 150 kr

6 KRYDDKAR, slver / glas.

950 kr

Utrop: 750 kr

SILVERSKÅL, ryska stämplar 1835.

850 kr

Utrop: 550 kr

8 DELAR, silver, emalj.

250 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor med lås 18K.L=48,5 cm.

550 kr

Utrop: 650 kr

2 SILVERSKÅLAR.

200 kr

Utrop: 300 kr