Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021
ARMRING, 14K guld, troligen behanldad jade, turmaliner, fjäder inuti som förmodligen ej är av guld ca 6,5x6 cm, vikt 25,6 g.
RING, 18K guld, grönt glas, orientaliska halvpärlor, Stockholm, ca 1910-tal, stl 15,75 mm, vikt 1,7 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, droppformade, cabochonslipade, ca 14x9, 13x9, 8,8x3,7 samt 10,6x5,6 mm, håligheter, sprickor och nagg.
HÄNGE, låghaltigt guld alternativt pläterat samt vit metall, kors, ca 6,5x3,5 cm, vikt 9,9 g.
HÄNGE, gulmetall, snidad bergkristall, ca 4,5x3 cm, vikt 16,5 g, omgjord till ett hänge med rester från broschnålsanordning på baksidan, bergkristallen sitter aningen löst.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld/silver, turkos, 4 rosenslipade diamanter ca 0,04 ctv, Frankrike, längd 7 cm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,0 mm, längd 42 cm, lås i silver, vikt 14,0 g, knutet, några pärlor har svag orient.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca Cr/VS, rubiner, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K guld, 107 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 6,2 g.