Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021
BJÖRG JEWELLERY, 5 berlocker, silver/förgyllt silver, i form av nycklar och nyckehål, en berlock med budskap, karbinhakar, skinnband
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,8 g, porositet i guldet.
113 MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, Svend Toxvaerd, Köpenhamn, höjd 7 cm, diameter 8 cm, vikt 117,7 g.
121 MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn, höjd 8,5 cm, diameter 9,8 cm, vikt 179,9 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade safirer ca 0,77 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/P, höjd 7 mm, stift, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa safirer ca 0,51 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 2,1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,59 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/P, stift, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, Schalins, prinsesslipad diamant 0,15 ct, ca TW/VS, stl 15,5 + mm, vikt 5,3 g.
EMALJÄGG, hänge, 14K guld/silver, bemålad emalj, Ryssland, höjd 23 mm, vikt 5,8 g, flertal skador på emaljen.
EMALJÄGG, hänge, 14K guld/silver, bemålad gul emalj, Ryssland, höjd 23 mm, vikt 5,6 g, skada på emaljen.
RING, 18K guld/silver, antik- och gammalslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, skev ringskena, lagningar, flertalet diamanter skadade och med nagg.
HÄNGE, 18K guld, davidsstjärna, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/SI-P, höjd 1,9 mm, vikt 1,2 g, ask från H. Stern.
RING, 18K trefärgat guld, 156 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 12,9 g, gravyr.
SMYCKESET, sterlingsilver, örhängen, ring, onyxer, Edge of Sweden, stl 16,25 mm, vikt 23,1 g.
BROSCH, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, längd 5 cm, vikt 5 g.
COLLIER, stål, sötvattenspärlor, 24K guld, Els Vansteelandt, Belgien, längd 56 cm, ask.