Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 2,5 - 5,75 mm, lås i silver med paste, längd 52 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/SI, 1981, importstämplar, ca 17×10 mm, vildmarkstil, vikt 7,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, mindre kulor i silver, stift, längd ca 3,0 cm, vikt 3,2 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, runt motiv med ankare, diameter 17,0 mm, kedja och stav, vikt 10,8 g.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 68 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 12,1 mm, stift, vikt 4,3 g.
CHRISTIAN BAUER, alliansring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/SI, en ca Ca, Tyskland, stl 17 mm, vikt 2,9 g, några diamanter har nagg.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, Stockholm 1985, stl 16,25+ mm, vikt 2,3 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 8 safirer, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Stockholm 1982, stl 17 mm, vikt 1,7 g, en diamant är skadad och några safirer har nagg.
RING, 14K guld/vitguld, ametist, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75+ mm, vikt 2,0 g, en diamant har liten skada vid rondisten och en har inneslutning som bryter ytan på bordet.
RING, 18K guld/vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,7 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K guld, 25 briljanttslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, stl 19 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, 10 prinsess- och åttslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, två åttkantslipade diamanter har nagg.