Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021
2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 7 cm, GAB, Stockholm 1959, fyllda, total vikt 403,9 g, gravyr, något skev ovandel.
KANNA, silver, höjd 23 cm, lock, 1842, Johan Carlsson, Norrköping, handtag i ebenholts, vikt 575,0 g, gravyr från 1865.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/SI-P, stift, vikt 1,4 g.
RING, 18K vitguld med oval blå safir 0,40 ctv 20 briljanter 0,14 ctv W/SI, storlek 16 mm
HÄNGE, 18K guld/rodinerat guld, hjärta, 16 briljantslipade diamanter och 8 åttkantslipade diamanter ca 1,7 ctv, TW-TCr(G-I)/VS, höjd 3 cm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitugld, odlad pärla, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4 g.
COLLIER, 18K vitguld, ametist 0,21 ctv, 44 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, kedjans längd 41 cm, vikt 3,3 gram.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,75 - 9 mm, lås i 9K guld, längd 97 cm, några pärlor med skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad rosa safir ca 0,54 ct, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 40 cm, vikt 1,8 g.
HELALLIANSRING, 14K guld, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, en diamant med nagg.