Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipaed diamanter ca 0,81 ctv, ca TCr-TCa/P, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, diskformade och mindre ovala/halvrunda, lås och mindre kulor i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 55 cm.
ÖRHÄNGEN, två par, sterlingsilver, häxor/påskkärringar med stift och symaskiner med krokar, vikt 9,1 g.
ERIK LÖFMAN, ljusstakar, silver, ett par, manschetter och fot med pärlbård, Markströms, Uppsala 1977, höjd 19 cm, total vikt 199,6 g, fyllningen är borttagen med mindre bucklor som följd.
HÄNGE MED KEDJA, hänge med aventurinkvarts, längd ca 38 mm, kedja i sterlingsilver, längd 46 cm, vikt 8,7 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, vargansikten, mått ca 20 x 17 mm, kedja och stav, vikt 11,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8 mm, trädd på tråd, ej knutet, utan lås, längd 76 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/SI-P, diameter 7 mm, vikt 2,4 g, stift, ena smaragden har nagg.
RING, 18K vitguld, safir i skadad fattning, 8 diamanter ca 0,22 ctv ca W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 1,8 g.
RING, 14K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g.
ARMBAND, förgyllt silver, ametister, pärlor, längd ca 19 cm, säkerhetskedja, vikt 40,0 g, en ametist med en stor skada, enstaka pärlor saknas.
ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant 0,23 ct enligt gravyr, ca TCr/VS, Sven Huldin, Stockholm 1961, stl 16,5+ mm, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, Owen & Larsson, Stockholm 1961, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i 18K guld med turkoser, längd 100 cm, vikt 54,4 g.