Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021
BROSCH/ÖRHÄNGEN, 18K guld, emalj, pärlor, Carl Adam Rehdin, Stockholm 1844, antika, höjd 6,8 cm samt 1,9 cm, vikt 23 g, senare stift, tennlödning, emaljskada, etui.
CHOPARD, örhängen, Love You earrings, 18K guld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. 84/4665, serienr. 2382442, höjd 7,4 cm, vikt 13 g, stift.
CARTIER, hänge, Panthère, 18K guld, refnr 602636, franska stämplar, 3,6x2,5 cm, vikt 21,6 g.
RING, platina, kuddslipad diamant 2,01 ct, TW(G)/VS2, GIA laserinskription 2286485905, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar,18K guld/vitguld, signerade, Lund 1955, 2,6x1,8 cm, vikt 27,3 g, gravyr BL, originaletui. Gåva från Åkerlund & Rausing åren 1955, 1960 och 1965 till totalt ett 80-tal anställda med 25 års tjänst i företaget. (d)
ANDERS HÖGBERG, armband, 18K guld, Göteborg 1997, längd 19,5 cm, vikt 42,1 g, originaletui. (d)
DAVID ANDERSEN & CO, ring, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 9,50 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g, storleksändrad, små nagg på akvamarinen, mittstenen något lös i sin fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 10,30 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, Ventrella, Italien, höjd 3,2 cm, vikt 26,2 g, stift/clips, går att använda som enbart clips.
VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, Alhambra, 18K guld, pärlemor, serienr JB021832, höjd 6,8 cm, vikt 17,3 g, certifikat, originaletui och ytterkartong.
VAN CLEEF & ARPELS, armband, Alhambra, 18K guld, onyx, serienr CL98345, längd 18 cm, vikt 11,3 g, certifikat, originaletui och ytterkartong.
ARMBAND, platina, 7 smaragdslipade smaragder ca 1,30 ctv, 126 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 2,90 ctv, tidigt 1900-tal, Svenska kontrollstämplar, längd 16,5 cm, vikt 21,3 g, säkerhetskedja, smaragderna och några diamanter har skador och nagg, etui.
C.F. CARLMAN, ring, 18K vitguld, smaragdslipad colombiansk smaragd ca 1,20 ct, GCS certifikat 81300-58, 8 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, Stockholm 1974, stl 15,75+ mm, vikt 4,0 g, smaragden har litet nagg vid ena hörnet, en diamant har liten skada, originaletui.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, 18K guld, oval form, empir, S:t Petersburg tidigt 1800-tal, mått 8,3x5,5x1,8 cm, vikt 92,2 g.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, 18K guld, pastoralt motiv med kvinna och harpa, möjligen Frankrike, 1800-tal, mått 9,0x6,6x1,3 cm, vikt 95,3 g.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, 18K guld, geometrisk dekor, mjukt rektangulär form, 1800-tal, mått 6,9x4,4x1,6 cm, vikt 54,9 g, invändigt i 9K guld.
CARTIER, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 1,51 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 18,2 g, etui. Proveniens: Magnificant Jewels from the Collection of Ellen Barkin, Christie's New York 2006.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, navett- och briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VVS-VS, diameter ca 2,2 cm, vikt 12,6 g, stift.
COLLIER, 18K guld/platina, kedja i silver, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, hängets höjd 5,0 cm, total längd 64 cm, vikt 7,4 g, några diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad behandlad rubin ca 1,50 ct, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VVS, 18,25 mm, vikt 4,9 g.