Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2021
ALLIANSRING, 18K vitguld med 7 briljanter 0,68 ctv TW(G)/VS, vikt 6,1 g storlek 17,25 mm
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 8 blå safirer 1,25 ctv, 50 briljanter 0,30 ctv TW(G)/VS, stift,
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odlade pärlor ca 7 mm 30 briljanter 0,21 ctv, W/SI, stängbar krok
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 blå safirer 0,22 ctv, 7 briljanter 0,13 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld med rubin 0,39 ctv, 24 briljanter 0,31 ctv TW(G)/VS, vikt 3,4 g , storlek 17 mm
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljanter ca 2,55 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld med 15 briljanter 0,29 ctv, TW(G)/VS, vikt 2,7 g storlek 16 mm
ENSTENSSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,45 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,1 g, gravy.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ledat kors 1,9 x 1,9 cm, 25 briljanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, 1 mindre skadad, 3-radig kedja, vikt 12,9 g.
Visa varaDosor-Etuier Dosor
DOSA, 18K tvåfärgat guld, empir, 1800-talets första hälft, Frankrike, fleuron och lagerkrans, mått 38 mm x 28 mm, vikt 29,8 g, bucklor.
RING, 18K vitguld, kuddslipad rubin 6,24 ct, GIA certifikat 2185750196, inneslutningar, 2 triangulärt slipade diamanter ca 1,30 ctv, ca Cr(J)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g.
Visa varaSmycken Halskedja
KEDJA, ankar, 23K guld, 2-radig, längd 80 cm, Stockholm 1829, vikt 16 g, monogram, vissa länkar är slitna och har bucklor.
RING, 18K vitguld med blå safir 0,87 ctv, 88 briljanter 0,61 ctv, TW(G)/VS, storlek 17,75 mm
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct, TCa(L)/SI1, inskription GIA 2186100044, 6 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr/SI-P, 6 safirer ca 0,20 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, graverad, några sidostenar snurrar i fattning.