Avslutad | Moderna – Lördag 20 februari 2021
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, längd på kedjan 45 cm, vikt 2,0 g.
RING, 18K vitguld, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-P, Engs Guldatelje, Stockholm 1988, stl 17,75 mm, vikt 9,0 g, tre diamanter skadade.
RING, 18K guld, odlad sötvattenspärla, BA Konstgjuteri, Stockholm 1995, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca TW-W(G-H)/VS2-SI1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 8,9 g, ytliga inneslutningar.
RING, 14K guld/vitguld, kunzit ca 11,00 ct, 104 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, många artificiellt färgade rosa, ca SI-P, 24 citriner ca 1,80 ctv, stl 19,25 mm, vikt 16,8 g, en diamant saknas, svaga fattningar.
OLE LYNGGAARD, hänge, sterlingsilver, Pingvin, höjd 5,5 cm, vikt 109 g, svart tygband.
CLAES GIERTTA, manschettknappar, 18K guld, månstenar, signerade, Stockholm 2003, 2,2x1,1 cm, vikt 21 g. (d)
CLAES GIERTTA, armring, 18K guld, orm med rubinögon, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, signerad, Stockholm 1990, ca 6,0x4,7 cm, vikt 26,5 g. (d)
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3mm, hänge i 18K vitguld, rhodoliter, 12 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv , Älvans guldateljé, Stockholm 2004, rosa brioletteslipade safir, längd 42 cm, vikt 11,5 g.
HEDVIG WESTERMARK, ring, sterlingsilver, ametist, Stockholm 2007, stl 16,25 mm, vikt 12,4 g, ametisten med mindre nagg.
GEORG JENSEN, collier, nr 273, sterlingsilver, Henning Koppel, ca 1960, längd 45 cm, vikt 104,1 g.
GEORG JENSEN, ring, nr 173, sterlingsilver, spektrolit, Bent Gabrielsen, stl 18,25 mm, vikt 16,5 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, stelt collier och två hängen, silver, naturstenar, stl 15,5x15,5 cm, hängenas höjd 5 cm och 8 cm, vikt 16,8 g samt 7,4 g och 3,9 g, collieret och ena hänget har franska stämplar, det andra hänget är ostämplat. (d)
GEORG JENSEN, brosch, nr 311, sterlingsilver, Arno Malinowski, höjd 47 mm, vikt 16,4 g.
JOSEFIN DAVIDSSON, ring, sterlingsilver, blå pärla, Stockholm 2010, stl 16,75 mm, 11,5 g.(d)