Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad ca 0,59 ct, ca Cr(J)/P1, Owen & Larsson, Stpckholm 1959, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, inneslutningar som når ytan, extra fasett. inveterad natural.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, Owen & Larsson, Stockholm 1961, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 blå safirer 0,91 ctv, 5 briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, nagg på en safir.
RING, 18K vitguld, rubiner ca 0,29 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCa/P, stl 17+ mm, vikt 3,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W/VS-SI, längd ca 42 cm, vikt 12,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade ca 0,77 ctv, ca TW(G)/ VS2-SI2, 20 briljanter c 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt , stift, två brutna HRD-förseglingar samt 2 diamantkuvert medföljer.
Visa varaSmycken Pärlcollier
ENGELBERT, pärlcollier, odlade pärlor ca 8,0 - 8,5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist och fröpärlor, Stigbert, Stockholm 1966, längd 47 cm, vikt 43 g, några fröpärlor skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, odlade pärlor ca 9 mm, 26 briljantslipade diamater ca 0,3 ctv, W-Ca(H-M)/SI-P, 8 fasetterade blå safirer, höjd ca 4,5 cm, stift, vikt 11,5 g, några diamanter med nagg.
ARMRING, 18K guld, krysoberyll, odlade pärlor, innermått 5,7 x 5 cm, vikt 13,3 g, trasig säkerhetskedja.
BROSCH, 18K guld, krysoberyll, odlade pärlor, Stockholm 1900-tal, längd 5 cm, vikt 9,4 g.
RING, 18K vitguld, blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 16 prinsesslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,96 ct, ca TW/P1-P2, 38 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, mittstenen med slöja samt skadad kulett.
RING, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 11,5-13,0 mm, 33 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17,75 mm, vikt 9,6 g, några diamanter med nagg på krona.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, en klo skadad, slitna fattningar.