Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2021
RING, 14K guld, turkoser, stl 17,75 mm, vikt 16,7 g, två stenar saknas, mittstenen sitter något löst.
RING, 14K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 20,5 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18,75 mm, vikt 11 g, två diamanter saknas, akvamarinen har flera nagg.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,75 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Cr/P, stl 18,25 mm, 14,3 g, smaragden med nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 2,85 ctv enligt gravyr, ca CA-LY/VS, nagg på kuletter, stl 16,5 mm, E. Olenfalk Guldateljé, Stockholm 1983, vikt 6,0 g.
LORDRING, 18K guld, rund fasetterad blå safir, skadad, slitage, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca CR-CA/SI, nagg på kulett, stl 17 mm, Eric Kämpes Guldsmedja, Stockholm 2001, vikt 13,3 g, porositet i guldet, skev skena.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ametister ca 3,95 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VS, vikt 4,6 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
HÄNGE, platina/18K guld, gammal- äldre åttkant- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, Franska kontrollstämplar, mått 35x40 mm, vikt 8,1 g, etui, saknar mittsten, omarbetad, några diamanter har skador och nagg.
BROSCH, 14K guld, cabochon- och kuddslipade safirer ca 1,00 ctv, Ryssland, mått 4,5x1,1 cm, vikt 4,5 g, tennlödning, mittstenen har nagg.
BROSCH, 14K guld, granatdubblett, demantoider, Sankt Petersburg 1908-1926, mått 30x28 mm, vikt 4,9 g, buckla, silverlödningar, en demantoid är skadad.
CARMOSÉRING, 18K, ovalslipad akvamarin ca 1,11 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 rökkvarts ca 26,10 ctv, 146 diamanter ca 1,41 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 13,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipad boulderopal, B. Nydell, Stockholm 1959, vikt 10,3 g, stift, nagg.
BROSCH, silver, odlad pärla ca 6 mm, 24 diamanter varav några är rosenslipade, vikt 7,2 g, diameter ca 25 mm.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, ovalslipad, 5,38 ct, certifikat Swedish Gem LAB nr GR00650 och Sheriff Abdul Rahuman nr 13604, skev kulett, liten skadad på kuletten.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, opaltriplett, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/VS, C.F. Carlman, 1971, ca 17×15 mm, graverat monogram CN / NC.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 smaragder ca 0,76 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g.