Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2021
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca TCA(K)/SI1, inneslutning når ytan, låg krona, stark fluorosens, 16 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en diamant har en skadad i kronan, stl 16,5 mm, Axelsson & Skärlund, Stockholm 1967, vikt 7,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad akvamarin ca 1,83 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 20 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 3,6 g.
KANDELABRAR, ett par, silver, 5 ljusarmar, pärlbård, godronnerade, Italien, 1900-tal, höjd 31,5 cm, vikt 1559,9 g, mindre bucklor, något skeva,
Silver Fat
GUSTAF MÖLLENBORG, kakfat, silver, 1850, höjd 22 cm, vikt 578,9 g, nyrokoko, går att montera ner i tre delar.
ARMBAND, 18K guld/roséguld, franska kontrollstämplar, bredd 17,5 mm, längd 20 cm, vikt 80,5 g, etui.
RING, 14K guld, turkos, rosenslipade diamanter, Ryssland, 1900-talets början, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 258 briljantslipade diamanter ca 3,33 ctv, ca TW-TCa/VS, höjd 3,3 cm, vikt 8,8 g.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, kuddslipad, 6,97 ct, GCS certifikat 80251-80, skev kulett, nagg.
RING, 18K vitguld, granat 1,05 ct, 18 briljanter 0,33 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 149 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca W-TCa(H-I)/SI, längd 40 cm, vikt 10,2 g, ett fåtal diamanter med nagg, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 206 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 7,1 g, huggies, längd 2,2 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rundslipad akvamarin ca 1,75 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 17 mm, längd 46 cm, vikt 3,4 g.
ARMRING, 18K vitguld, 532 briljantslipade diamanter ca 7,11 ctv, ca W(H)/SI, vikt 35,1 g, svaga fattningar.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 10 rubiner ca 6,10 ctv, 50 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 26,4 g, 5 briljanter skadade, nagg på rubinerna.
HÄNGE, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 24 mm, vikt 7,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa safirer ca 1,25 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-Cr/P, vikt 2,4 g, stift.