Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
RING, silver, syntetisk gul safir, stl 17 mm, vikt 28,0 g, slitna fasettkanter, nagg på kulett.
U IT´S YOU, armband, citrin, detaljer i sterlingsilver, längd 20 cm, trädd på flexibel tråd. etikett.
U IT´S YOU, armband, sterlingsilver, citrin, grön kvarts, vit kvarts, rosenkvarts, längd max 21 cm, vikt 46,1 g, påse.
ÖRHÄNGEN, blixtar, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-Cr/P, vikt 0,9 g, stift.
KAFFESKEDAR, 11 st, silver, modell Svensk Rund, GAB, Eskilstuna 2000-2003, vikt 178,5 g, i linda.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, ägg, gul sten, längd hänge 3 cm, längd kedja 42-45 cm, vikt 8,8 g.
RING, 14K vitguld, 1 briljants- och 18 baguetteslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TCa/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE, 18K guld/rodinerat guld, hjärta, 16 briljantslipade diamanter och 8 åttkantslipade diamanter ca 1,7 ctv, TW-TCr(G-I)/VS, höjd 3 cm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, 34 briljantslipad diamanter ca 0,34 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
Ädelstenar Granater
10 TSAVORITER, 8,46 ct totalt, 6 ovalslipad, 2 dropp- slipade, 1 kuddslipad, 1 ngt off-round slipad.
ENGELBERT, alliansring, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Stigbert, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.