Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 9,5 mm, del av lås i 18K guld, längd 40 cm.
Smycken Lås
LÅS, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, bajonettlås, vikt 2,2 g, saknar insticksdel.
Smycken Lås
LÅS, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, bajonettlås, 11,3 mm, vikt 3,2 g, saknar insticksdel.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, rundslipad orange safir ca 0,86 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, safiren har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, W-Ca(H-M)/SI-P, höjd ca 2 cm, vikt 1,2 g.
HÄNGE, 18K trefärgat guld, 28 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, W-Ca(H-M)/SI-P, höjd ca 2 cm, vikt 1,5 g, diamanterna har nagg och skador.
COLLIER, ljusrosa korall, lås och mellandelar i 18K guld, längd 88 cm, några koraller med sprickor som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 23 bruna briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, hjärtan, höjd 6 mm, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, peridot, 146 briljanter ca 0,58 ctv ca W/SI-P, vikt 5,1 g, stift
DIAMANTER, ett par, antik kuddslipade, 0,41 ctv, ca Cr-TCa/VS, bruna toner, diamanterna har inverterade naturaler och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 42 gula behandlade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 5,5 mm, stift, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca W/P. stift, höjd 1,7 cm, vikt 4,2 g.
SCHALINS, ring, Tobago, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/SI, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,2 g.