Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 februari 2021
Klockor DKNY
DKNY, "Tachymeter", kronograf, Boett nr. NY-4527 / 250908, damur, 36 mm, stål, quartz, datum, mineralglas (repor), pärlemorurtavla, läderband, ca 2010
JOVIAL, damur, 21 x 31 mm, Boett nr. 4011U, doublé, quartz, safirglas, läderband, ca 1995.
Klockor Christian Bernard
CHRISTIAN BERNARD, Paris, damur, 24 mm, doublé, quartz (går ej), mineralglas, urtavla med strass, integrerat läderband, ca 1995.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51 mm, Boett nr. 51868, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, ca 1925.
VW AUDI, damur, 33 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, ca 1970, metallänk ej original.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, Cal 2181, Serie nr. 3-262426, Boett nr. 7035-1, herrur, 38 mm, doublé (20 micron), stämgaffel, mineralglas, datum, defekt, läderband, ca 1970.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, damur, 20,5 mm, Cal 1402 U, Serie nr. 4166175, Boett nr. 3949883, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1960.
Klockor Lemania
LEMANIA. herrur, 34 mm, Cal 3065, Serie nr. 1832125, Boett nr. 936-63, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, saknar krona/ställaxel, ca 1963, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4906712, Boett nr. 5696796, silver (0,800), ankargång, bucklor, ca 1916, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4442428, Boett nr. 5266454, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1915.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 40,6L.T2.15P, Serie nr. 7714164, Boett nr. 8484618, silver (0,800), ankargång, utbytt visare, skadad urtavla, bucklor, ca 1932.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 58,5 mm, Cal 262 (18 size, 15 stenar), Serie nr. 9242241, Boett nr. 4128174, silver (0,925), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1901.
TAVANNES WATCH Co, fickur, 46 mm, Boett nr. 7017052, silver (0,900), ankargång, skadad urtavla, niello, ca 1930.
OMEGA, fickur, 51 mm, Boett nr. 3959193, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1906, fickurskedja i vitmetall.
OMEGA, frackur, 48,5 mm, Cal 38,5L.T1, Serie nr. 8542600, Boett nr. 9316192, stål (Staybrite), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1937.
ZENITH, fickur, 49 mm, Cal 177-T, Boett nr. 883672, stål, ankargång, gravyr, logo på ytterlock, ca 1940, fickurskedja i stål.
ILLINOIS WATCH Co, fickur, 50 mm, Serie nr. 17492791, Boett nr. 6943136, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1910.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 67094, silver (0,800), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, OBS: delar saknas i urverket, bucklor, ca 1900.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4098561, Boett nr. 4868275, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1912.