Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 februari 2021
TIMEX, herrur, 37 mm, gulmetall, quartz (går ej), plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, ca 1975, metallänk ej original.
Klockor Jacques Lemans
JACQUES LEMANS, Titanium (100M), Boett nr. JL 549, kronograf, herrur, 33,5 mm, titan/bicolour, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2000.
FICKUR, "Rob Clarke, London", 51 mm, Serie nr. 350, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ytterboett, 60 mm, ca 1780.
Klockor Eterna
ETERNA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 2484518, Boett nr. 2492390, silver (0,800), ankargång, bucklor, ca 1932.
SANS PAREIL, fickur, 53,5 mm, Serie nr. 1147754, silver (0,935), ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla/visare, bucklor, ca 1880, fickurskedja i vitmetall.
CIVITAS, herrur, 22 x 30 (38) mm, silver (0,900), manuell, saknar glas, skadad urtavla/visare, defekt, läderband, ca 1935.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 26 mm, Serie nr. 0335384, Boett nr. 1100-L, doublé, quartz, mineralglas, defekt, 11 st. utbytbara ringar, integrerad originallänk, ca 1990, box.
SEIKO, herrur, 27 x 31 mm, Serie nr. 271286, Boett nr. 8620-5080, doublé (skadad), quartz, safirglas (repor), läderband, ca 1982.
NOVUS, LED, herrur, 35 x 41,5 mm, Boett nr. N37402, stål, quartz, mineralglas, digital, originallänk, viklås, ca 1975.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Denmark, designad av Henning Koppel, väggur/bordsur, 100 mm, stål, quartz, plasthållare, ca 2015.
Klocktillbehör Georg Jensen
TERMOMETER, Georg Jensen, Denmark, designad av Henning Koppel, 100 mm, stål, plasthållare, ca 2015.
Klocktillbehör Doxa
GUMMIBAND, till Doxa SUB 300, "50th Anniversary", herrur, svart, bredd 20/18 mm, originalspänne i stål.