Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
Smycken Nål
NÅL, platina/18K guld, 5 äldre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 1919, antik, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld, odlad pärla, ca 8,25 mm, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 14,75 mm, vikt 4,9 g.
RING, 2 - delad, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 15,75 mm, vikt 5,2 g, en diamant saknas.
RING, 14K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 16 mm, vikt 3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, stl 14,75 mm, vikt 8,7 g, sliten fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, kvarts, färgad kvarts, kalcedon, förgyllda markasiter, höjd 70 mm. vikt 6,8 g, krokar med stopp.
Silver Etui
GEORG JENSEN, cigarettetui, sterlingsilver, nr 203, Danmark efter 1945, mått 95 x 79 mm, vikt 153,1 g, monogram.
BÄGARE, silver, slät, Råströms Silver- O Nysilverfabrik, Stockholm 1949, höjd 5 cm, diameter 57 cm, vikt 46,8 g.
DOSA, silver, cylinderformad, handarbete, cabochonslipad ametist, svenska importstämplar, höjd 9 cm, vikt 60,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, karneol, mjölkkvarts, höjd 38 mm, vikt 6,7 g, krokar med stopp.