Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november 2020
RING, 18K vitguld, rosa turmalin ca 4,50 ct, 94 briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75- 17,5 mm, vikt 16 g, flexibel inre ringskena, turmalin med mindre repa på bordet och nagg vid kuletten, turmalinen något lös i sin fattning.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca TCA(K)/SI1, inneslutning når ytan, låg krona, stark fluorosens, 16 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en diamant har en skadad i kronan, stl 16,5 mm, Axelsson & Skärlund, Stockholm 1967, vikt 7,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 9 oval- samt droppslipade blå safirer, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/SI, längd 45 cm, vikt 19,3 g, några av safirerna har mindre nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca TCa(L)/P1, nagg på kuletten, stl 19,75 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld/guld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-TCr/VS1, nagg på kuletter, stl 20,5+ mm, vikt 6,4 g.
ENGELBERT, pärlarmband, 5 - radigt, odlade pärlor, doserade, ca 4,5 - 8 mm, lås i 18K guld med rutilkvarts, Stigbert, Stockholm 1961, längd 17,5 cm, vikt 43,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,5 - 9 mm, något barocka, kullås i 18 vitguld, 64 åttkantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W/SI, längd 49 cm, vikt 46,7 g.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad citrin ca 16 ct, stämplad RO-BE, Stockholm 1969, stl 16,5 mm, vikt 12,7 g.
ARMBAND, 18K guld, 23 ovalslipade citriner ca 12 ctv, längd 17 cm, vikt 14,1 g, lagningar, flera stenar med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad gul topas ca 4,0 ctv, 4 navette- och 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 18 mm, vikt 3,7 g.
RING, 14K guld, opal, 8 äldre briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, blå emalj, stl 16 mm, vikt 7,6 g, gravyr 22-/7- 1965.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/SI, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,4 g, stift, båda mittstenarna har små nagg på kuletterna.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stift, vikt 1,6 g, en snurrebuss är i 14K guld.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,39 ct enligt gravyr, ca TCa(L)/SI, längd 39 cm, vikt 6,0 g, nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI, stl 18,75 mm, vikt 6,3 g, diamanten i mitten med skador.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 5,10 ctv ca TW-TCa/P1-P2, längd 18,5 mm, vikt 17.0 g, en diamant skadad, några med nagg, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld 11 briljantslipade diamanter, mittsten 0,60ct, 1,30 ctv enligt gravyr, ca River-TW(E-G)/VS-SI, Hellström & Åhrling, Stockholm 1965, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, mittsten med små nagg, en diamant är skadad, en diamant med gul ton.