Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 november 2020
HÄNGE, hjärta, 18K vitguld, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, höjd 16 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ametist, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 3,1 g, mindre nagg på ametist.
ARMBAND, 18K guld, kvarts, safirer, rubiner, peridot, förgylld markasiter, längd 16,5 cm, vikt 8,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, peridot ca 1,61 ct, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca W/VS, höjd 15 mm, kedja 44 cm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld ametist, stl 17 mm, vikt 3,6 g, ametist med litet nagg invid rondisten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor 3,8 mm, påhängen i 18K vitguld, odlade pärlor ca 7,6 mm, stift, vikt 2,0 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K vitguld, odlad pärla, smaragder, längd 43 mm, vikt 3,5 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,6 mm, lås i 18K vitguld, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,01 ctv, längd 48 cm, knutet, vikt 35,8 g, i behov av omträdning.
ENGELBERT, pärlcollier, doserat, odlade pärlor ca 3,7 - 7,2 mm, lås i 18K guld med fröpärlor, Stigbert för Engelbert, längd 55 cm, knutet, vikt 16,5 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K vitguld, 7 smaragder, längd 42 mm, vikt 5,2 g, msaragderna har inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, ca 84 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 1,6 g, gravyr, svaga fattningar.